Sıkça Sorulan Sorular

Ürün ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular?

Sipariş ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular?

Nasıl Sipariş Oluştururum?

Sipariş oluşturmak için web sitemizde “HEMEN SATIN AL” butonuna tıklayarak ürünümüzün sayfasına yönlendirilirsiniz. Ardından sayfada yer alan “Sepete Ekle” butonuna tıklayarak sizden istenen bilgileri girip sipariş oluşturmuş olursunuz. Üyelik zorunluluğu olmadan güvenli bir şekilde ürünümüzü sipariş edebilirsiniz.

Kapıda Ödeme Seçeneğiniz Var Mı?

Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır. Siparişinizi tamamlamadan önceki son kısım olan ödeme bilgilerinin girildiği alanda “Banka Kartı”, “Kredi Kartı” veya “Havale/EFT” şeçeneklerinden tercih ettiğiniz bir tanesini seçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Siparişimi Nasıl Takip Edebilirim?

Sipariş oluşturulduktan sonra ve kargoya verilmesinin ardından size bilgilendirme maili gönderiyoruz. Mailde sipariş numarası ve kargo takip numarası üzerinden siparişinizin ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz.

Siparişimi İptal Etmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Siparişiniz kargoya verildiği takdirde iptal işlemi yapmak isterseniz öncelikle adresinize gelen kargoyu teslim almamanız gerekmektedir. Konu ile alakalı 0212 243 5303 no’lu telefon numarasından ya da Twitter ve Instagram sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğer kargoyu teslim aldıktan sonra iade etmek isterseniz 30 gün içerisinde ürünü adresimize kargo ile göndermeniz gerekmektedir. Konu hakkında ilgili departmanlarımızı bilgilendirmek için 0212 243 5303 numaralı telefon numarasını ya da sosyal medya kanallarımız aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sipariş Ettiğim Ürün Stoğunuzda Yoksa Ne Yapıyorsunuz?

İlgilendiğiniz ürün stoğumuzda bulunmuyorsa, siparişinizi oluşturamıyoruz. Stok yenilendiğinde size bilgilendirme maili göndererek haber veriyoruz.

İade ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular?

Değişim Yapabilir Miyim?

Değişim ve iade koşulları hakkında …linkine tıklayarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

İade Etme Süreniz Kaç Gün?

Yasal olarak 30 gün içerisinde ürünü teslim edebilirsiniz.

İade Durumunda Ödememi Ne Zaman Geri Alabilirim?

Ürün elimize ulaştıktan sonra banka ve ödeme türünüze göre ücretinizin hesabınıza geri ödenme süresi değişiklik gösterebilir.

İademi Hangi Adrese Göndereceğim?

Ürünü iade etmek istediğinizde, MASLAK MAH. BÜYÜKDERE CAD. NUROL PLAZA NO: 255 İÇ KAPI NO: B02 SARIYER / İSTANBUL adrese kargo ile gönderim yapabilirsiniz. Daha sonrasında 0212 243 5303 no’lu telefon numaramızdan, e-mail adresi üzerinden ya da Twitter ve Instagram sosyal medya kanallarımız üzerinden bizi haberdar etmeyi unutmayın.

Siparişim Kargoya Verilmeden Nasıl İptal Edebilirim?

Kargoya verilmeden iptal etmek istediğiniz siparişinizi 0212 243 5303 no’lu telefon numarasından ya da Twitter ve Instagram sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçerek iptal edebilirsiniz.